“Niewinny” Powraca

“Niewinny” Powraca

Podpisana już jakiś czas temu umowa pomiędzy Harlanem Cobenem a znaną zapewne wszystkich platformą streamingową Netflix, była głównym powodem tego, że po kilkuletnim wzbranianiu się przed zakupem tej usługi, wreszcie jednak i ja uległem. Od tamtego czasu co miesiąc wykupuje abonament i z wypiekami na twarzy czekam na kolejne ekranizacje powieści mojego ulubionego autora. Jak dotychczas żadna z nich mnie nie zawiodła, a tylko jeszcze bardziej rozbudziła moją chęć to sięgania po publikacje pisarza z New Jersey. Dlatego w oczekiwaniu na kolejną produkcję, postanowiłem skrócić sobie ten czas oczekiwania ponowną lekturą książki, którą (o ile dobrze pamiętam) zachwycałem się jakąś dekadę temu. Chodzi o historię opowiedzianą w powieści “Niewinny. Wydanie filmowe“.

Dobra okazja do powtórki

Z książek Cobena przeczytałem wszystko. Wszystko. Jednak wydaną w 2006 roku powieść “Niewinny” darzę ogromnym sentymentem, z którym równać może się tylko chyba mój niegasnący od lat zachwyt “Nie mów nikomu”, które stanowi dla mnie przykład perfekcyjnej książki sensacyjno-kryminalnej. No ale do brzegu. Głównym bohaterem tej powieści jest Matt Hunter, który jako młody człowiek otrzymał porządnego “kopniaka” od losu. W czasie bójki, której zresztą nie wywołał, tak nieszczęśliwie uderzył agresora, że ten zmarł. Choć na to nie zasługiwał, bo zrobił to wszystko w obronie własnej i nawet sędzia miał tego świadomość, wymiar sprawiedliwości nie miał wyboru – mężczyzna trafił na kilka lat do więzienia. Nie załamało go to jednak, za więziennymi kratami wytrzymał, a gdy wyszedł na wolność postanowił na nowo ułożyć sobie życie. Udało mu się poślubić piękną i mądrą kobietę, Olivię, którą pokochał bez opamiętania i z którą oczekuje właśnie dziecka. Pomimo ciążącej na nim przeszłości znalazł też dobrą pracę. Czuł się spełniony. Do pewnego dnia…

Mistrz Coben zaprasza


… gdy jego żona wyjeżdża służbowo. Wtedy mężczyzna otrzymuje na swój telefon filmik, na którym widzi Olivię z obcym mężczyzną. Równocześnie nie może się z nią skontaktować.  Skonfundowany Matt postanawia, więc odszukać mężczyznę z nagrania. Gdy mu się to udaje, okazuje się, że ten został niedawno zamordowany! Jednocześnie zauważa, że jest śledzony, a jego poczynaniami interesują się stróże prawa, a jego kartotekę działa tutaj na jego niekorzyść.

Zarysowana powyżej historia  to pierwszorzędna sensacyjno-kryminalna opowieść skonstruowana przez autora, który pod tym względem już dawno uzyskał perfekcję. Wertując kolejne karty powieści zaznamy wartkiej akcji, niespodziewanych zwrotów akcji, poznamy barwnych bohaterów i akcje wprost wyjęte z najlepszych filmów akcji – tutaj jednak zostały przelane na karty powieści. Ten szalony pościg za prawdą przerywa dopiero długo oczekiwane i zaskakujące zakończenie, które zostanie zapamiętane przez czytelnika jeszcze na długo. Przesadzam? Kompletnie nie, a drugie podejście do tej książki było równie ekscytujące, jak to dziesięć lat temu.

 

 

© 2021 Mistrz Coben zaprasza · Crumbs Theme by WPCrumbs